Тема уроку. Про що розповідає
писанка? Чергування [е] - [о] після [ж], [ч], [ш], [дж].
Мета.
Навчальна – ознайомити з явищем
чергування звуків [е] - [о] після шиплячих, формувати вміння обґрунтовувати
таке чергування, правильно вимовляти й записувати слова, у яких воно
відбувається;
розвивальна
– розвивати увагу пам’ять логічне мислення, творчу уяву учнів;
виховна
– виховувати повагу до звичаїв, традицій українського народу, збагачувати
знання про мистецтво писанкарства та символіку писанки.
Методи
навчання. Бесіда, робота з текстом, робота біля дошки, спостереження за
мовним матеріалом, творча робота, демонстрація та перегляд презентації,
декламація віршів.
Засоби
навчання. Мультимедійна презентація, картка-розмальовка із зображенням
писанки, кольорові олівці, роздатковий матеріал.
Тип
уроку. Комбінований урок.
Дата
проведення уроку. 17.02.2016 рік.
ХІД УРОКУ
Доки писанки пишуть,
доки колядники
ходять,
доти Віра Християнська буде в світі…
Володимир Гнатюк
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Вступне
слово вчителя.
Добридень, дорогі учні та гості!
Сьогодні ми з вами на уроці
поговоримо про найунікальніший витвір української культури – українську
писанку.
З нею пов’язано чимало вірувань та
легенд нашого народу. Вона має дуже давню історію. Писанка є оберегом
українців.
Тож сьогодні спробуємо з вами
розгадати «Про що розповідає писанка?».
ІІ.
РОБОТА З ЕПІГРАФОМ.
- Зверніть, будь ласка, увагу на
епіграф нашого уроку.
«Доки писанки пишуть, доки колядники ходять, доти Віра Християнська
буде в світі…», - ці слова належать Володимирові Гнатюку, українському
етнографу, фольклористу, мовознавцю, літературознавцю, мистецтвознавцю,
перекладачу та громадському діячеві кін. ХІХ – поч. ХХ ст.
І це дійсно правда, бо доки ми
будемо пам’ятати, шанувати та продовжувати свої традиції, звичаї, доти нас
знатимуть і поважатимуть у світі, доти ми з гордістю зможемо носити звання
УКРАЇНЦЯ.
ІІІ.
АКТУЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Бесіда.
-
Що таке писанка? (Розписане орнаментом
яйце.)
- З яким християнським святом ми
традиційно пов’язуємо писанку? (З
Великоднем.)
Робота
з текстом.
- Прочитайте текст.
Українська писанка – один із
найунікальніших витворів української культури. Назва походить від слова
«писати» - «прикрашати орнаментом».
У язичницькі часи писанка
уособлювала весняне пробудження природи для продовження життя на землі. Яйце
було емблемою Сонця, саме його своєю формою і кольором нагадував жовток.
Писанки були пов’язані з комплексом весняних обрядів, що підтверджують
археологічні знахідки. Писанка була амулетом, оберегом, з допомогою якого
людина заворожувала та з’єднувала в собі добрі сили, злі ж відганяла.
Християнські легенди пов’язують
традицію розписування писанок із життям Христа і Богородиці.
Писанки розписували різними
кольорами, і кожен мав своє значення. Червоний уособлював життя, жовтий сонце,
місяць, зорі, урожай; зелений – пробудження природи, синій – здоров’я, білий -
пошану духів. (З газети)
Запитання і
завдання.
1. Про що цей текст? Сформулюйте
його тему та основну думку.
2. Що символізує яйце?
3. Якими кольорами розписували яйця?
Що означав кожен колір?
4. Які ще легенди та повір’я,
пов’язані з писанкою ви ще знаєте?
(* Сьогодні у переважній місцевості
України писанка втратила своє сакральне значення, перетворилася в
звичайнісіньке ремесло. Що зараз тільки не малюється на писанках – від церков,
Ісуса Христоса до малюнків і пейзажів включно. Стало вигідним малювати на
видутому яйці, хоч це протиприродньо і колись розцінювалось як гріх перед Богом
і людьми. Українці добре знали, а гуцули пам’ятають і досі, що подарувати
комусь порожню (видуту) писанку означало: жінці – на безпліддя, господарю на
злидні й порожнечу в господарстві, маленькій дитині – на припинення росту і
розумового розвитку, хворій людині – на смерть.
* «Писанки пишуть на знак того, що
перед розп’яттям Ісуса Христоса мучили, то все його тіло «пописали», тобто
побили нагайками». Але це не допомагало – народ міцно тримався своїх звичаїв. І
на знак прославлення Христа продовжують розписувати писанки.
* Писанки ніколи не варили і не
вживали в їжу; ними ніколи не гралися у «битка» чи «котка», оскільки вони були
позначені магічними знаками, пов’язаними з давніми віруваннями. Усвідомлення їх
культового значення збереглося аж до XX ст. Відповідно й обрядовий статус
писанки був значно вищим, ніж у крашанки. Варто тут нагадати, що в Україні
існувало два види фарбованих яєць: крашанки і писанки.
Крашанки — це варені
яйця, зафарбовані в один колір: жовтий, червоний, зелений, синій, фіолетовий,
чорний. їх вживали в їжу, коли розговлялися на Великдень, і використовували у
великодніх забавах.
Писанки — сирі яйця, з нанесеним на них символічним
рисунком і зафарбовані в три-чотири кольори.)
Перегляд
мультимедійної презентації «Різновиди великодніх яєць».
5. Зробіть синтаксичний розбір
речення та охарактеризуйте його.
У
язичницькі часи писанка уособлювала
весняне пробудження
природи. (Розповідне, неокличне, просте,
двоскладне, поширене.)
6.
Знайдіть в останньому абзаці слова, у яких після літер, що позначають шиплячі,
пишуть букви е – о.
Червоний,
жовтий, пробудження.
ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ
ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
- На уроці ми дізнаємося про
чергування [е] - [о] після [ж], [ч], [ш], [дж]; навчимося правильно писати, у
яких відбувається таке чергування, пояснювати вибір написання. Набуваючи нових
знань, відчуємо власну причетність до писанкарства.
Перед кожним з вас – аркуш зі
схематичним зображенням писанки. Після виконання певного завдання ви будете
зафарбовувати на писанці одну зі смуг будь-яким кольором (свій вибір поясните в
кінці уроку). У виборі кольору вам допоможуть пам’ятки «Символіка кольорів».
Символіка кольорів
Червона барва
символізує радість життя, жагучу любов, а частіше всього, як зазначає Одарка
Онищук у книзі “Символіка української писанки”, для молодих – надію на
одруження.
Жовтий колір – то
сонце і зорі, місяць і урожай, приріст покоління. Він випромінює тепло і
радість…Завжди жовтого кольору пшеничні колоски, зоря, коники та олені – все те
що несе тепло і радість.
Чорний не завжди є
символом нещастя, скоріше наголошує на суворій правді життя. Чорний з білим
означає пошану до померлих.
- Тож можете вже зафарбувати дві
смужки.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО
МАТЕРІАЛУ.
Спостереження за мовним матеріалом.
Робота
біля дошки.
-
До поданих слів доберіть спільнокореневі так,
щоб звук [е] чергувався зі звуком [о].
Чернетка - чорний, вечеря - вечори, четвертий - чотири, шостий - шести, женити - жонатий, чотири
- четверо, жонатий - женитися, пшоно - пшениця.
* Виконавши
завдання учні зафарбовують смужку.
Робота зі
схемою та теоретичним матеріалом.
В українській мові після шиплячих
звуків у коренях слів вживаються звуки [е] (честь, пшениця, джерело) та [о] (жолудь, шовк, чоло).
Звук [о] після шиплячих уживається перед
твердими приголосними (шовк, чорт), перед складом із
голосними [о], [у] (щока, звечора, чоловік, жолудь), а також перед складом із
звуком [и].
Звук [е] зберігся після шиплячих в
українській мові перед м’якими приголосними (вечеря, печеня), перед
складом із голосним [е] (шелест, шестеро, через), перед
складом із голосними [и], перед складом з іншими голосними в окремих словах за
традицією (черга, щезати, черговий, червоний).
Серед слів, у яких після шиплячих у
коренях слів наявні [е], [о], можна виділити три групи:
1) слова, які постійно вживаються з
[е]: честь,
чемний, через, очерет, шелест, джерело;
2) слова, які постійно вживаються з
[о]: чобіт,
чоловік, чого, чому, шовк, шовковий, жовтіти;
3) слова, в яких відбувається
чергування [е] — [о] після шиплячих, зумовлене наступним приголосним ( і
голосним наступного складу), отже, вони вживаються і з [е], і з [о]: шестеро
— шостий, четвертий — чотири, вечеря — звечора, женити — жонатий.
* Виконавши завдання учні
зафарбовують смужку.
VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
Мовна
шарада.
- Відгадати слова, пояснити
чергування.
Перша частина
слова
|
Друга частина
слова
|
Третя частина
слова
|
Що означає слово
|
Відгадка
|
Основа слова
чорний
|
Суфікс іменника кислиця
|
Займенник
Я
|
Ягода, що росте
в лісі
|
чорниця
|
Друга літера
алфавіту
|
Перший звук у
слові джунглі
|
Слово смола без перших двох букв
|
Комаха, що
збирає мед
|
бджола
|
Назва букви,
якою передається звук [ж]
|
Останній звук у
слові мир
|
Останні два
склади слова людина
|
Довга палиця
|
жердина
|
Перший склад
слова жоржина
|
Записати словами
числівник
100
|
Останній склад
слова близькість
|
Негативна риса
характеру (протилежна до доброти)
|
жорстокість
|
Перший склад
слова Чернігів
|
Заперечення
|
Три останні
букви слова вівці
|
Назва
буковинського міста
|
Чернівці
|
* Виконавши
завдання учні зафарбовують смужку.
Робота біля дошки.
- До записаних на дошці слів дібрати синоніми, у коренях яких чергують
після шиплячих [е]
- [о]. З одним з них складіть речення про писанкарство.
Лоб (чоло), зникати (щезати), тліти
(жевріти), скупий (ненажерливий), вихований (чемний), безжалісний (жорстокий),
квартет (четверо), правдивий (чесний).
Лише чесна людина може у писанку вкласти добру
енергетику.
* Виконавши завдання учні зафарбовують смужку.
VІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.
Учні демонструють свої розмальовки,
пояснюючи вибір кольору.
Поетична
хвилинка.
ПИСАНКА
Гарна писанка у мене, Мабуть, кращої й нема. Мама тільки помагала, Малювала ж я сама.
Змалювала дрібно квіти,
Вісім хрестиків малих, І дрібнюсінько ялинку И поясочок поміж них.
Хоч не зразу змалювала,
Зіпсувала п'ять яєць, — Та як шосте закінчила, Тато мовив: „Молодець!"
Я ту писанку для себе,
Для зразочка залишу, А для мами і для тата Дві ще кращі напишу. К. Перелісна |
ПИСАНКА
Я з-за столу не вставав На яєчку малював Роду нашого святиню — Українську берегиню. Гарна писанка у мене, Бо вона для тебе, нене! А. Крат |
Рефлексія.
- Завершіть речення:
«Сьогодні я на уроці дізнався…»
«Найбільше мені запам’яталося…»
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
1. Вивчити правило «Чергування [е] - [о] після [ж], [ч], [ш], [дж]».
2. Доберіть до поданих слів такі
синоніми й антоніми, в корені яких були б наявні шиплячі звуки з [е] - [о] після них; з’ясувати їх уживання.
Лоб,
безжалісний, зникати, правдивий, тліти, вихований, сімейний, наречений,
квартет, елегантний, скупий, добрий, підлий, білий. (На 6 балів.)
3. Написати
міні-твір «Моя писанка». (На 12 балів.)
Скласти опис зображеної на аркуші
писанки, використовуючи слова з вивченою орфограмою.
4. Повторити синтаксичний розбір
складного речення.
Заключне
слово вчителя.
Сьогодні ми з вами, опрацьовуючи
новий теоретичний матеріал, познайомилися з писанкою, її історією та культурною
цінністю, долучилися до писанкарства.
Писанка, як вишиванка, є візитною
карткою українців у світі. А ще, повертаючись до епіграфу нашого уроку,
пригадалися слова старих людей, котрі про цінність писанки говорять так: «Як в
народі перестануть писати писанки і «гріти Діда»…, тоді і кінець світу
настане».
Урок закінчується переглядом та
прослуховуванням відеозапису пісні «Писанки».
Немає коментарів:
Дописати коментар